Magnesium-Sleep¹-Complex Capsules

Art. No.: 1436

90 capsules

18,22 €(for every 67g / 1 kg = 271,94 €)
Discount from 3 items
only 16,82 €(for every 67g / 1 kg = 251,04 €)

Incl. VAT plus shipping costs

In stock

Visa
Mastercard
PayPal
invoice
  • A carefully balanced combination to provide the ideal support for your evening routine
  • Magnesium contributes to normal muscle function
  • Magnesium contributes to the normal functioning of the nervous system
  • Vitamin B6 contributes to normal psychological function
  • Melatonin helps reduce the time it takes to fall asleep
Discount from 3 items
only 16,82 €(for every 67g / 1 kg = 251,04 €)

Food supplement containing magnesium, melatonin, lemon balm extract and vitamin B6

As the day draws to a close, our Magnesium Sleep Complex provides you with the support you need in the form of a carefully balanced combination of magnesium, vitamin B6, lemon balm extract and melatonin. The magnesium, which is derived from two high-quality compounds, helps to maintain normal muscle and nervous system function. This formula is the ideal support for your evening routine, containing vitamin B6, which contributes to normal psychological function, and 1 mg of melatonin per capsule to help reduce the time it takes to fall asleep.

1Melatonin helps to reduce the time it takes to fall asleep.

Due to trademark reasons, this product cannot be distributed to Switzerland.

Ingredients: Magnesium Oxide, Magnesium Bisglycinate, Hydroxypropyl Methylcellulose, Lemon Balm Extract, Silicon Dioxide (separating agent), Magnesium Stearate; Lactose, Vitamin-B6-Hydrochloride, Melatonin, Glucose Syrup.

 

per capsule

(= Daily dose)

% of NRV recommended daily dose*

Magnesium

290 mg

77

Melatonin

1 mg

**

Vitamin B6

1.4 mg

100

Lemon balm extract

50 mg

**

*NRV = Nutrient Reference Value for daily consumption according to Regulation (EU) No. 1169/2011
** no reference value available yet 

Recommended dose: To help you fall asleep more quickly, adults should take one capsule approximately 30 minutes before going to bed each day.

Do not take together with alcohol. Pregnant and breastfeeding women and persons taking medication should contact their physician before taking this preparation.

*For standard deliveries (USA)

German qualityService in English

Any questions or suggestions? Our customer service is available to you in English.

To the contact form

Bulk discount

This website uses cookies

We use cookies to display the correct content for your language and devices (Required), to present content selected for you (Preferences), to analyse the visits to our website (Statistics) and to be able to offer you our best special offers on other websites (Marketing).

By clicking on "Accept all" you agree to the use of cookies. You can select cookies individually and accept them by clicking on "Save configuration". You can change or revoke your cookie settings at any time in the footer under "Cookie settings". Detailed information can be found in our privacy policy.

Imprint | Privacy Policy

These cookies are necessary for the functionality of our website and cannot be disabled (e.g. SessionCookies).

These cookies make it possible, among other things, to show you your previously viewed products and recommend similar products. You will find further information in our privacy policy and that of the respective provider.

These cookies help us understand how visitors interact with our website. The information is collected and analysed anonymously. Depending on the tool, one or more cookies from the same provider are set. You will find further information in our privacy policy and that of the respective provider.

We need these cookies in order to show you our advertising on other websites, for example. If you deactivate them, you will see other ads instead. You will find further information in our privacy policy and that of the respective provider.

These cookies are used to provide you with an additional service on our website. You will find further information in our data protection policy and that of the respective provider.